Porażenie nerwu twarzowego może być wrodzone lub nabyte. Drugie z wymienionych spowodowane bywa różnymi przyczynami. Schorzenie występuje dwustronnie lub jednostronnie. Objawami mogą być: problemy z czuciem smaku na przedniej części języka, zaburzenia czucia, problem z wydzielaniem śliny oraz łez, a także upośledzenie mięśni twarzy. Na czym polega zabieg rekonstrukcji po porażeniu nerwu twarzowego? O tym traktuje poniższy wpis. Jakie są objawy porażenia nerwu twarzowego?Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele czynników powodujących porażenie nerwu twarzowego. Do najważniejszych z nich zaliczamy:
Chirurgiczne metody leczenia asymetrii po porażeniu nerwu twarzowegoJeśli leczenie zachowawcze (farmakologia i fizjoterapia) nie przyniosą spodziewanych rezultatów, pacjentom zaleca się rekonstrukcję chirurgiczną. Wybór metody jest podyktowany rozległością porażenia, wiekiem i stanem zdrowia pacjenta oraz czasem, jaki upłynął od wystąpienia upośledzenia. Leczenie operacyjne można podzielić na metody statyczne - poprawiające estetykę twarzy i przywracające jej symetrię oraz dynamiczne.
Celem drugich z wymienionych procedur jest przywrócenie funkcji mięśni, np. umożliwienie pacjentowi zamknięcie oka lub ust. Do metod leczenia dynamicznego zaliczamy zabiegi mające na celu połączenie nerwu twarzowego z nerwem podjęzykowym, nerwem mięśni żwacza czy nerwami po zdrowej stronie twarzy. W leczeniu stosuje się także autoprzeszczepy mięśnia skroniowego lub smukłego uda. Wśród zabiegów statycznych wyróżniamy natomiast plastykę opadniętego skrzydełka nosa, lifting brwi, podciągnięcie ku górze opadającego kącika ust czy zabiegi z użyciem botoksu. Pacjenci są kwalifikowani do zabiegów po konsultacji z lekarzem specjalizującym się w chirurgii rekonstrukcyjnej.
0 Komentarze
Twój komentarz zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu.
Odpowiedz |
Autor
Dr Waldemar Weiss Archiwa
Czerwiec 2020
Kategorie |